• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
  • RBSE Model Papers
    • RBSE Class 12th Board Model Papers 2022
    • RBSE Class 10th Board Model Papers 2022
    • RBSE Class 8th Board Model Papers 2022
    • RBSE Class 5th Board Model Papers 2022
  • RBSE Books
  • RBSE Solutions for Class 10
    • RBSE Solutions for Class 10 Maths
    • RBSE Solutions for Class 10 Science
    • RBSE Solutions for Class 10 Social Science
    • RBSE Solutions for Class 10 English First Flight & Footprints without Feet
    • RBSE Solutions for Class 10 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 10 Sanskrit
    • RBSE Solutions for Class 10 Rajasthan Adhyayan
    • RBSE Solutions for Class 10 Physical Education
  • RBSE Solutions for Class 9
    • RBSE Solutions for Class 9 Maths
    • RBSE Solutions for Class 9 Science
    • RBSE Solutions for Class 9 Social Science
    • RBSE Solutions for Class 9 English
    • RBSE Solutions for Class 9 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 9 Sanskrit
    • RBSE Solutions for Class 9 Rajasthan Adhyayan
    • RBSE Solutions for Class 9 Physical Education
    • RBSE Solutions for Class 9 Information Technology
  • RBSE Solutions for Class 8
    • RBSE Solutions for Class 8 Maths
    • RBSE Solutions for Class 8 Science
    • RBSE Solutions for Class 8 Social Science
    • RBSE Solutions for Class 8 English
    • RBSE Solutions for Class 8 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 8 Sanskrit
    • RBSE Solutions

RBSE Solutions

Rajasthan Board Textbook Solutions for Class 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 and 12

  • RBSE Solutions for Class 7
    • RBSE Solutions for Class 7 Maths
    • RBSE Solutions for Class 7 Science
    • RBSE Solutions for Class 7 Social Science
    • RBSE Solutions for Class 7 English
    • RBSE Solutions for Class 7 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 7 Sanskrit
  • RBSE Solutions for Class 6
    • RBSE Solutions for Class 6 Maths
    • RBSE Solutions for Class 6 Science
    • RBSE Solutions for Class 6 Social Science
    • RBSE Solutions for Class 6 English
    • RBSE Solutions for Class 6 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 6 Sanskrit
  • RBSE Solutions for Class 5
    • RBSE Solutions for Class 5 Maths
    • RBSE Solutions for Class 5 Environmental Studies
    • RBSE Solutions for Class 5 English
    • RBSE Solutions for Class 5 Hindi
  • RBSE Solutions Class 12
    • RBSE Solutions for Class 12 Maths
    • RBSE Solutions for Class 12 Physics
    • RBSE Solutions for Class 12 Chemistry
    • RBSE Solutions for Class 12 Biology
    • RBSE Solutions for Class 12 English
    • RBSE Solutions for Class 12 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 12 Sanskrit
  • RBSE Class 11

RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers Ex 2.2

March 16, 2019 by Fazal Leave a Comment

RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers Ex 2.2 is part of RBSE Solutions for Class 10 Maths. Here we have given Rajasthan Board RBSE Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers Exercise 2.2.

Board RBSE
Te×tbook SIERT, Rajasthan
Class Class 10
Subject Maths
Chapter Chapter 2
Chapter Name Real Numbers
E×ercise Exercise 2.2
Number of Questions Solved 5
Category RBSE Solutions

Rajasthan Board RBSE Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers Ex 2.2

Question 1.
E×press each number as a product (RBSESolutions.com) of its prime factors:
(i) 468
(ii) 945
(iii) 140
(iv) 3825
(v) 20570
Solution
(i) 468
By prime factorization of number 468.
RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers E× 2.2 Q1
So, 468 = 2 × 2 × 3 × 3 × 13 = 22 × 32 × 13
Second method: By prime factorisation we get

So, 468 = 2 × 2 × 3 × 3 × 13 = 22 × 32 × 13

RBSE Solutions

(ii) 945
By prime factorisation, (RBSESolutions.com) we get

So, 945 = 3 × 3 × 3 × 5 × 7 = 33 × 5 × 7
(iii) 140
By prime factorisation, we get

So, 140 = 2 × 2 × 5 × 7 = 22 × 5 × 7
(iv) 3825
By prime factorisation, we get

So, 3825 = 3 × 3 × 5 × 5 × 17 = 32 × 52 × 17
(v) 20570
By prime factorisation, (RBSESolutions.com) we get

So, 20570 = 2 × 5 × 11 × 11 × 17 = 2 × 5 × 112 × 17

Question 2.
Find the LCM and HCF of the following pairs of integers and verify that HCF × LCM = Product of the two numbers
(i) 96 and 404
(ii) 336 and 54
(iii) 90 and 144
Solution
(i) 96 and 404
By prime factorization of (RBSESolutions.com) numbers 96 and 404, we get.
RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers E× 2.2 Q2
Hence 96 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 3 = 25 × 3
and 404 = 2 × 2 × 101 = 22 × 101
For HCF, the smallest power of prime factor = (2)
Hence, HCF = 2 × 2 = 4
For LCM, take the highest power of prime factor
RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers E× 2.2 Q2.1
Hence L.C.M. = 25 × 31 × 1011 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 101 = 9696
Verification:
Product of both (RBSESolutions.com) integers = 96 × 404 = 38784
H.C.F. × L.C.M. = 4 × 9696 = 38784
Hence, H.C.F. × L.C.M. = product of both integers numbers.
(ii) 336 and 54
By prime factorisation of numbers 336 and 54.
RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers E× 2.2 Q2.2
So 336 = 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 7 = 24 × 3 × 7
and 54 = 2 × 3 × 3 × 3 = 2 × 33
For H.C.F., we find minimum power of common prime factor.
H.C.F. = 2 × 3 = 6
For L.C.M., we find the highest power of the prime factor.
So, L.C.M. = 24 × 33 × 7 = 16 × 27 × 7 = 3024
Verification:
Product of both (RBSESolutions.com) integers numbers. = 336 × 54= 18144
H.C.F. × L.C.M. = 6 × 3024 = 18144
So H.C.F. × L.C.M. = Product of both integer numbers
(iii) 90 and 144
By prime factorisation of numbers 90 and 144.
RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers E× 2.2 Q2.3
So 90 = 2 × 3 × 3 × 5 = 2 × 32 × 5
and 144 = 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 3 = 24 × 32
For H.C.F. we find minimum power of common prime factor
H.C.F. = 2 × 32 = 2 × 9 = 18
For L.C.M. we find highest power of common prime factor
So L.C.M. = 24 × 32 × 5 = 16 × 9 × 5 = 720
Verification:
Product of both integer (RBSESolutions.com) number = 90 × 144 = 12960
HCF × LCM = 18 × 720 = 12960
So HCF × LCM = product of both integers numbers

RBSE Solutions

Question 3.
Find the HCF and LCM of the following integers by applying the prime factorization method
(i) 12, 15 and 21
(ii) 24, 15 and 36
(iii) 17, 23 and 29
(iv) 6, 72 and 120
(v) 40, 36 and 126
(vi) 8, 9 and 25
Solution
(i) 12, 15 and 21
RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers E× 2.2 Q3
12 = 2 × 2 × 3 = 22 × 3
15 = 3 × 5
and 21 = 3 × 7
For HCF, we find minimum (RBSESolutions.com) power of prime factor
H.C.F. = (3)1 = 3
For LCM, taking maximum power of prime factors
L.C.M. = 22 × 3 × 5 × 7 = 4 × 3 × 5 × 7 = 420
So H.C.F. = 3
L.C.M. = 420
(ii) 24, 15 and 36
RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers E× 2.2 Q3.1
24 = 2 × 2 × 2 × 3 = 23 × 3
15 =3 × 5
and 36 = 2 × 2 × 3 × 3 = 22 × 32
For HCF, taking minimum power of common prime factor
H.C.F. = (3)1 = 3
For LCM, taking maximum (RBSESolutions.com) power of prime factor
L.C.M. = 23 × 32 × 51 = 8 × 9 × 5 = 360
So H.C.F. = 3
L.C.M. = 360
(iii) 17, 23 and 29
17 = 1 × 17
23 = 1 × 23
and 29 = 1 × 29
For HCF, common factor is 1
HCF = 1
For LCM taking maximum power of prime factor.
L.C.M. = 1 × 17 × 23 × 29 = 11339
So H.C.F. = 1
L.C.M. = 11339
(iv) 6, 72 and 120
RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers E× 2.2 Q3.2
6 = 2 × 3
72 = 2 × 2 × 2 × 3 × 3 = 23 × 32
and 120 = 2 × 2 × 2 × 3 × 5 = 23 × 3 × 5
For HCF, taking minimum power (RBSESolutions.com) of common prime factor
HCF = 2 × 3
For LCM taking maximum power of prime factor
L.C.M. = 23 × 32 × 5 = 8 × 9 × 5 = 360
So H.C.F. = 6
L.C.M. = 360
(v) 40, 36 and 126
RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers E× 2.2 Q3.3
40 = 2 × 2 × 2 × 5 = 23 × 5
36 = 2 × 2 × 3 × 3 = 22 × 32
and 126 = 2 × 3 × 3 × 7 = 2 × 32 × 7
For HCF, taking minimum power of common factor.
H.C.F. = (2)1 = 2
For LCM, taking maximum (RBSESolutions.com) power of prime factors.
L.C.M. = 23 × 32 × 5 × 7 = 8 × 9 × 5 × 7 = 2520
Hence, H.C.F. = 2
L.C.M. = 2520
(vi) 8, 9 and 25
RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers E× 2.2 Q3.4
8 = 2 × 2 × 2 = 23
9 = 3 × 3 = 32
and 25 = 5 × 5 = 52
For HCF common factor is 1
H.C.F. = 1
For LCM, taking maximum (RBSESolutions.com) power of prime factors
L.C.M. = 23 × 32 × 52 = 8 × 9 × 25 = 1800
So H.C.F. = 1
L.C.M. = 1800

RBSE Solutions

Question 4.
There is a circular path around a sports field. (RBSESolutions.com) Raman takes 18 minutes to drive one round of the field while Anupriya takes 12 minutes for the same. Suppose they both start at the same point and at the same time and go in the same direction. After how many minutes will they meet again at the starting point.
Solution
Time is taken by Raman to complete one round of field = 18 min.
Time is taken by Anupriya to complete one round of field = 12 min.
They will meet again at staring point = L.C.M. (18, 12)
Prime factors of 18 and 12
18 = 2 × 3 × 3 = 2 × 32
12 = 2 × 2 × 3 = 22 × 3
L.C.M. (18, 12) = 22 × 32 = 4 × 9 = 36
Hence, Raman and Anupriya will be meet after 36 minute at starting point.

Question 5.
In a seminar number of participants in Hindi, (RBSESolutions.com) English and Mathematics are 60, 84 and 108 respectively. If the equal number of participants of the same subject are sitting in each room, then find the least number of required rooms.
Solution
Since the least numbers of a room are required.
So, number of participants in each room must be the H.C.F. of 60, 84, and 108.
60 = 22 × 3 × 5
84 = 22 × 3 × 7
and 108 = 22 × 33
HCF of 60, 84 and 108 = 22 × 3 = 4 × 3 = 12
Therefore, in each room 12 participants can be seated
RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers E× 2.2 Q5

We hope the given RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers Ex 2.2 will help you. If you have any query regarding Rajasthan Board RBSE Class 10 Maths Chapter 2 Real Numbers Exercise 2.2, drop a comment below and we will get back to you at the earliest.

Share this:

  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Facebook (Opens in new window)

Related

Filed Under: Class 10

Reader Interactions

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Primary Sidebar

Rajasthan Board Questions and Answers

Recent Posts

  • RBSE Class 9 Science Important Questions in Hindi & English Medium
  • RBSE Class 10 Maths Important Questions in Hindi & English Medium
  • RBSE Class 10 Science Important Questions in Hindi & English Medium
  • RBSE Class 9 Social Science Important Questions in Hindi & English Medium
  • RBSE Class 9 Social Science Notes in Hindi Medium & English Medium Pdf Download 2021-2022
  • RBSE Class 10 Social Science Important Questions in Hindi & English Medium
  • RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 11 Constructions Ex 11.2
  • RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 11 Constructions Ex 11.1
  • RBSE Class 10 Maths Important Questions Chapter 10 Circles
  • RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 10 Circles Ex 10.2
  • RBSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 10 Circles Ex 10.1

Footer

RBSE Solutions for Class 12
RBSE Solutions for Class 11
RBSE Solutions for Class 10
RBSE Solutions for Class 9
RBSE Solutions for Class 8
RBSE Solutions for Class 7
RBSE Solutions for Class 6
RBSE Solutions for Class 5
RBSE Solutions for Class 12 Maths
RBSE Solutions for Class 11 Maths
RBSE Solutions for Class 10 Maths
RBSE Solutions for Class 9 Maths
RBSE Solutions for Class 8 Maths
RBSE Solutions for Class 7 Maths
RBSE Solutions for Class 6 Maths
RBSE Solutions for Class 5 Maths
Target Batch
RBSE Class 11 Political Science Notes
RBSE Class 11 Geography Notes
RBSE Class 11 History Notes

Copyright © 2022 RBSE Solutions

 

Loading Comments...