• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
  • RBSE Model Papers
    • RBSE Class 12th Board Model Papers 2022
    • RBSE Class 10th Board Model Papers 2022
    • RBSE Class 8th Board Model Papers 2022
    • RBSE Class 5th Board Model Papers 2022
  • RBSE Books
  • RBSE Solutions for Class 10
    • RBSE Solutions for Class 10 Maths
    • RBSE Solutions for Class 10 Science
    • RBSE Solutions for Class 10 Social Science
    • RBSE Solutions for Class 10 English First Flight & Footprints without Feet
    • RBSE Solutions for Class 10 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 10 Sanskrit
    • RBSE Solutions for Class 10 Rajasthan Adhyayan
    • RBSE Solutions for Class 10 Physical Education
  • RBSE Solutions for Class 9
    • RBSE Solutions for Class 9 Maths
    • RBSE Solutions for Class 9 Science
    • RBSE Solutions for Class 9 Social Science
    • RBSE Solutions for Class 9 English
    • RBSE Solutions for Class 9 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 9 Sanskrit
    • RBSE Solutions for Class 9 Rajasthan Adhyayan
    • RBSE Solutions for Class 9 Physical Education
    • RBSE Solutions for Class 9 Information Technology
  • RBSE Solutions for Class 8
    • RBSE Solutions for Class 8 Maths
    • RBSE Solutions for Class 8 Science
    • RBSE Solutions for Class 8 Social Science
    • RBSE Solutions for Class 8 English
    • RBSE Solutions for Class 8 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 8 Sanskrit
    • RBSE Solutions

RBSE Solutions

Rajasthan Board Textbook Solutions for Class 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 and 12

  • RBSE Solutions for Class 7
    • RBSE Solutions for Class 7 Maths
    • RBSE Solutions for Class 7 Science
    • RBSE Solutions for Class 7 Social Science
    • RBSE Solutions for Class 7 English
    • RBSE Solutions for Class 7 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 7 Sanskrit
  • RBSE Solutions for Class 6
    • RBSE Solutions for Class 6 Maths
    • RBSE Solutions for Class 6 Science
    • RBSE Solutions for Class 6 Social Science
    • RBSE Solutions for Class 6 English
    • RBSE Solutions for Class 6 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 6 Sanskrit
  • RBSE Solutions for Class 5
    • RBSE Solutions for Class 5 Maths
    • RBSE Solutions for Class 5 Environmental Studies
    • RBSE Solutions for Class 5 English
    • RBSE Solutions for Class 5 Hindi
  • RBSE Solutions Class 12
    • RBSE Solutions for Class 12 Maths
    • RBSE Solutions for Class 12 Physics
    • RBSE Solutions for Class 12 Chemistry
    • RBSE Solutions for Class 12 Biology
    • RBSE Solutions for Class 12 English
    • RBSE Solutions for Class 12 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 12 Sanskrit
  • RBSE Class 11

RBSE Solutions for Class 9 Maths Chapter 11 Area of Plane Figures Ex 11.4

February 12, 2019 by Fazal Leave a Comment

RBSE Solutions for Class 9 Maths Chapter 11 Area of Plane Figures Ex 11.4 is part of RBSE Solutions for Class 9 Maths. Here we have given Rajasthan Board RBSE Class 9 Maths Solutions Chapter 11 Area of Plane Figures Ex 11.4.

Board RBSE
Textbook SIERT, Rajasthan
Class Class 9
Subject Maths
Chapter Chapter 11
Chapter Name Area of Plane Figures
Exercise Ex 11.4
Number of Questions Solved 11
Category RBSE Solutions

Rajasthan Board RBSE Class 9 Maths Solutions Chapter 11 Area of Plane Figures Ex 11.4

Question 1.
Find the perimeter and area (RBSESolutions.com) of the following rectangles.
(i) length = 9.5 m, breadth = 7.5 m
(ii) length = 125 m, breadth = 75 m
(iii) length = 12.5 cm, breadth = 7.5 cm
Solution.
(i) Perimeter of a rectangle
= 2(9.5 + 7.5) = 2 x 17 = 34 m
Area of rectangle = 9.5 x 7.5 = 71.25 m²
(ii) Perimeter of a rectangle
= 2(125 + 75)
= 400 m
Area of rectangle = 125 x 75 = 9375 m²
(iii) Perimeter of a rectangle
= 2(12.5 + 7.5)
= 2 x 20 = 40 cm
Area of rectangle = 12.5 x 7.5 = 93.75 cm².

RBSE Solutions

Question 2.
Find the area and perimeter (RBSESolutions.com) of the following square whose sides are
(i) 5.3 m
(ii) 8.5 m
(iii) 9.6 m
Solution.
(i) Area of square = (side)²
= (5.3 m)² = 28.09 m²
Perimeter = 4 x one side
= 4 x 5.3 m = 21.2 m
(ii) Area of square = (8.5 m)²
= 72.25 m²
Perimeter = 4 x 8.5 = 34 m
(iii) Area of square = (9.6 m)²
= 9.6 m x 9.6 m = 92.16 m²
Perimeter = 4 x 9.6 = 38.4 m

Question 3.
The distance covered in taking 4 rounds (RBSESolutions.com) of a square ground is 4 km. Find the length and area of the ground.
Solution.
Distance covered in 4 round = 4 km
∴ Distance covered in 1 round = 1 km
= 1000 m
Hence, perimeter = 1000 m
4 x one side = 1000 m
∴ one side = 250 m
Now, area of the square field = (250 m)²
= 62500 m²

Question 4.
A rectangular plot 75 m in length and 45 m width. How (RBSESolutions.com) many flower-beds can be prepared if each bed is 5 m in length and 3 m width?
Solution.
Area of rectangular plot
= length x breadth
= 75 m x 45 m
Area of one flower-bed
= l x b
= 5 x 3 m²
∴ No. of flower-bed
RBSE Solutions for Class 9 Maths Chapter 11 Area of Plane Figures Ex 11.4

Question 5.
A room is 10 m long and 5 m wide. How many squares of area 50 sq. cm are required? Also (RBSESolutions.com) find the cost of paving squares @ of Rs 20 each.
Solution.
Area of room = length x breadth
= 10 m x 5 m
= 50 sq. m
Area of one square = 50 sq. m
RBSE Solutions for Class 9 Maths Chapter 11 Area of Plane Figures Ex 11.4
∵ Cost of paving 10000 squares @ Rs 20 .
= 10000 x 20
= Rs 2,00,000

Question 6.
The area of a square field is 2025 sq. m and around it, there (RBSESolutions.com) is a path way 3.5 metre wide, find the area of the pathway.
Solution.
The area of a square field = 2025 sq. m
RBSE Solutions for Class 9 Maths Chapter 11 Area of Plane Figures Ex 11.4
The side of the square field = √Area = √2025 = 45 m
The side of the field including the path = 45 + (3.5 + 3.5) = 52 m
∴ The area of the field including the path = 52 x 52 = 2704 m²
∴ Area of the path = (2704 – 2025) m² = 679 m²

RBSE Solutions

Question 7.
A road of 2.5 m wide, around (RBSESolutions.com) a rectangular room 35 metre long and 40 metre wide, is to be covered by square blocks of cement of dimensions 80 cm by 50 cm. Find the total number of such blocks.
Solution.
Area of a rectangular room
= 40 m x 35 m = 1400 m²
Area of rectangular room with road
= 45 m x 40 m = 1800 m²
Area of road = outer area – inner area
= 1800 m² -1400 m² = 400 m²
∴ Required number of square blocks
RBSE Solutions for Class 9 Maths Chapter 11 Area of Plane Figures Ex 11.4

Question 8.
A pathway 4 metre wide has been constructed centrally in (RBSESolutions.com) a rectangular garden parallel to its sides of length 60 metre and width 40 metre. Find the area of the pathway and find the total expenditure to cover this pathway with sand at the rate of Rs 100 per sq. metre.
Solution.
Length of the garden = 60 m
Breadth of the garden = 40 m
RBSE Solutions for Class 9 Maths Chapter 11 Area of Plane Figures Ex 11.4
and width of the path = 4 m
∴ Area of the path along length
= 60 x 4 = 240 m²
Area of the path along breadth
= 40 x 4 m = 160 m²
Common area = 4m x 4m = 16 m²
∴ Total area of the path
= 240 + 160 – 16 = 384 m²
∵ Expenditure of lying sand per m² Rs 100.
∴ Total expenditure of sand on 384 m² = 384 x 100 = Rs 38,400

Question 9.
Find the area and perimeter of the given (RBSESolutions.com) figure with help of the given dimension.
RBSE Solutions for Class 9 Maths Chapter 11 Area of Plane Figures Ex 11.4
Solution.
For finding area, we will divide the given figure, into three blocks naming A, B and C.
Area of block A = 12 m x 2 m = 24 m²
Area of block B = 5 m x 2 m = 10 m²
Area of block C = 12 m x 2 m = 24 m²
∴ Total area of the given figure = 24 m² + 10 m² + 24 m² = 58 m² and perimeter of the whole figure
= 2m + 12m + 2m + 5m + 5m + 5m + 2m + 12m + 2m + 5m + 5m + 5m
= 62 m

Question 10.
The length, breadth and height of (RBSESolutions.com) a room are 15.35 m, 4.65 m and 6.50 m respectively. If there are 4 doors each of size 1.5 m x 1.3 m and 3 windows each of size 1.5 m x 1.2 m, then find the cost to paint the four walls of room at the rate of Rs 3.40 per sq. m.
Solution.
Here l = 15.35 m, b = 4.65 m and h = 6.50 m
∴ Area of four walls
= 2 x (l + b) x h
= 2 x (15.35 + 4.65) x 6.50
= 2 x 20 x 6.50
= 260 m²
Area of four doors
= 4 x 1.5 x 1.3
= 7.8 m²
Area of 3 windows
= 3 x 1.5 x 1.2
= 5.4 m²
The area of the four walls excluding (RBSESolutions.com) door and windows
= 260 – (7.8 + 5.4)
= 260 – 13.2
= 246.8 m²
∵ Cost to paint 1 m² is Rs 3.40
∴ Cost to paint 246.8 m²
= 246.8 x 3.40
= Rs 839.12

Question 11.
A rectangular water tank is 10 metre long, 8 metre wide and 2 metre deep. Find the total cost to repair (RBSESolutions.com) its four walls and bottom at the rate of Rs 15 per square metre.
Solution.
Floor area of water tank
= length x breadth = 10 x 8 = 80 m²
Area of four walls of the water tank
= 2(l + b) x h
= 2 x (10 + 8) x 2
= 2 x 18 x 2
= 72 sq. m
Total area = (72 + 80) m²
= 152 m²
∵ Cost of repairing 1 m² is Rs 15.
∴Cost of repairing 152 m² = Rs 15 x 152
= Rs 2,280

RBSE Solutions

We hope the given RBSE Solutions for Class 9 Maths Chapter 11 Area of Plane Figures Ex 11.4 will help you. If you have any query regarding RBSE Rajasthan Board Solutions for Class 9 Maths Chapter 11 Area of Plane Figures Ex 11.4, drop a comment below and we will get back to you at the earliest.

Share this:

  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Facebook (Opens in new window)

Related

Filed Under: Class 9

Reader Interactions

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Primary Sidebar

Recent Posts

  • RBSE Class 5 Hindi रचना पत्र लेखन
  • RBSE Solutions for Class 9 Science Chapter 2 पदार्थ की संरचना एवं अणु
  • RBSE Solutions for Class 5 Hindi परिवेशीय सजगता
  • RBSE Solutions for Class 5 Hindi Chapter 14 स्वर्ण नगरी की सैर
  • RBSE Solutions for Class 5 Hindi Chapter 17 चुनाव प्रक्रिया कब, क्या व कैसे?
  • RBSE Class 5 Hindi व्याकरण
  • RBSE Solutions for Class 5 Hindi Chapter 16 दृढ़ निश्चयी सरदार
  • RBSE for Class 5 English Vocabulary One Word
  • RBSE Solutions for Class 5 Environmental Studies Manachitr
  • RBSE Solutions for Class 9 Maths Chapter 1 वैदिक गणित Additional Questions
  • RBSE Class 5 English Vocabulary Road Safety

Footer

RBSE Solutions for Class 12
RBSE Solutions for Class 11
RBSE Solutions for Class 10
RBSE Solutions for Class 9
RBSE Solutions for Class 8
RBSE Solutions for Class 7
RBSE Solutions for Class 6
RBSE Solutions for Class 5
RBSE Solutions for Class 12 Maths
RBSE Solutions for Class 11 Maths
RBSE Solutions for Class 10 Maths
RBSE Solutions for Class 9 Maths
RBSE Solutions for Class 8 Maths
RBSE Solutions for Class 7 Maths
RBSE Solutions for Class 6 Maths
RBSE Solutions for Class 5 Maths
RBSE Class 11 Political Science Notes
RBSE Class 11 Geography Notes
RBSE Class 11 History Notes

Copyright © 2025 RBSE Solutions

 

Loading Comments...