• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
  • RBSE Model Papers
    • RBSE Class 12th Board Model Papers 2022
    • RBSE Class 10th Board Model Papers 2022
    • RBSE Class 8th Board Model Papers 2022
    • RBSE Class 5th Board Model Papers 2022
  • RBSE Books
  • RBSE Solutions for Class 10
    • RBSE Solutions for Class 10 Maths
    • RBSE Solutions for Class 10 Science
    • RBSE Solutions for Class 10 Social Science
    • RBSE Solutions for Class 10 English First Flight & Footprints without Feet
    • RBSE Solutions for Class 10 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 10 Sanskrit
    • RBSE Solutions for Class 10 Rajasthan Adhyayan
    • RBSE Solutions for Class 10 Physical Education
  • RBSE Solutions for Class 9
    • RBSE Solutions for Class 9 Maths
    • RBSE Solutions for Class 9 Science
    • RBSE Solutions for Class 9 Social Science
    • RBSE Solutions for Class 9 English
    • RBSE Solutions for Class 9 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 9 Sanskrit
    • RBSE Solutions for Class 9 Rajasthan Adhyayan
    • RBSE Solutions for Class 9 Physical Education
    • RBSE Solutions for Class 9 Information Technology
  • RBSE Solutions for Class 8
    • RBSE Solutions for Class 8 Maths
    • RBSE Solutions for Class 8 Science
    • RBSE Solutions for Class 8 Social Science
    • RBSE Solutions for Class 8 English
    • RBSE Solutions for Class 8 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 8 Sanskrit
    • RBSE Solutions

RBSE Solutions

Rajasthan Board Textbook Solutions for Class 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 and 12

  • RBSE Solutions for Class 7
    • RBSE Solutions for Class 7 Maths
    • RBSE Solutions for Class 7 Science
    • RBSE Solutions for Class 7 Social Science
    • RBSE Solutions for Class 7 English
    • RBSE Solutions for Class 7 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 7 Sanskrit
  • RBSE Solutions for Class 6
    • RBSE Solutions for Class 6 Maths
    • RBSE Solutions for Class 6 Science
    • RBSE Solutions for Class 6 Social Science
    • RBSE Solutions for Class 6 English
    • RBSE Solutions for Class 6 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 6 Sanskrit
  • RBSE Solutions for Class 5
    • RBSE Solutions for Class 5 Maths
    • RBSE Solutions for Class 5 Environmental Studies
    • RBSE Solutions for Class 5 English
    • RBSE Solutions for Class 5 Hindi
  • RBSE Solutions Class 12
    • RBSE Solutions for Class 12 Maths
    • RBSE Solutions for Class 12 Physics
    • RBSE Solutions for Class 12 Chemistry
    • RBSE Solutions for Class 12 Biology
    • RBSE Solutions for Class 12 English
    • RBSE Solutions for Class 12 Hindi
    • RBSE Solutions for Class 12 Sanskrit
  • RBSE Class 11

RBSE Solutions for Class 7 Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2

March 28, 2019 by Fazal Leave a Comment

RBSE Solutions for Class 7 Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 is part of RBSE Solutions for Class 7 Maths. Here we have given Rajasthan Board RBSE Class 7 Maths Chapter 16 Perimeter and Area Exercise 16.2.

Board RBSE
Textbook SIERT, Rajasthan
Class Class 7
Subject Maths
Chapter Chapter 16
Chapter Name Perimeter and Area
Exercise Ex 16.2
Number of Questions 10
Category RBSE Solutions

Rajasthan Board RBSE Class 7 Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2

Question 1
Find the area of parallelogram and triangle by (RBSESolutions.com) observing the following figures.
RBSE Solutions for Class 7 Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2
Solution:
(i) Base of parallelogram = 9 cm
Height of parallelogram = 6 cm
Area of parallelogram = Base x Height
= 9 x 6 = 54 sq. cm

(ii) Base of parallelogram = 3 cm
Height of (RBSESolutions.com) parallelogram = 5.5 cm
Area of parallelogram = Base x Height = 3 x 5.5
= 16.5 sq. cm

(iii) Base of triangle = 7 cm
Height of triangle = 4 cm
Area of triangle = \(\frac { 1 }{ 2 }\) x Base x Height 1 28
= \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 7 x 4 = \(\frac { 28 }{ 2 }\) = 14 sq. cm

(iv) Base of triangle = 6.5 cm
Height of triangle = 3 cm
Area of triangle = \(\frac { 1 }{ 2 }\) x Base x Height
= \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 6.5 x 3
= 6.5 x 1.5 = 9.75 sq. cm.

RBSE Solutions

Question 2
The height of parallelogram is (RBSESolutions.com) one fourth of it’s base. If its area is 144 sq. cm then find its base and height.
Solution:
Let base of parallelogram = x cm
Height of parallelogram = \(\frac { x }{ 4 }\)
Area of parallelogram = 144 sq. cm
⇒ Base x Height = 144 x 4
x × \(\frac { x }{ 4 }\) = 144
x2 = 144 × 4
x = \(\sqrt { 144\times 4 }\)
x = 12 x 2 = 24 cm
Base of parallelogram = 24 cm
Height of parallelogram = \(\frac { x }{ 4 }\) = \(\frac { 24 }{ 4 }\) = 6 cm.

Question 3
Area of triangular field of Kali and rectangular (RBSESolutions.com) field of Hamida are some. The length and breadth of Hamida’s are 20 cm and 15 cm. The length of base of Kali’s field is 25 cm then find height of it.
Solution:
Length of Hamida’s rectangular field = 20 cm
and breadth = 15 cm
Base of Kali’s triangular field = 25 cm
Area of triangluar = Area of Hamida’s rectangular shape field
⇒ \(\frac { 1 }{ 2 }\) x base x height = length x breadth
⇒ \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 25 x height = 20 x 15
⇒ height = \(\frac { 20 \times 15 \times 2 }{ 25 }\) = 24 cm

Question 4
In triangle PQR (given figure) PQ = 4 cm, PR = 8 cm, RT = 6 cm then (RBSESolutions.com) find :
(i) Area of ∆PQR
(ii) Length of QS
RBSE Solutions for Class 7 Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2
Solution:
In triangle PQR, PQ = 4 cm
PR = 8 cm and RT = 6 cm
(i) Area of ∆PQR = \(\frac { 1 }{ 2 }\) x Base x height
= \(\frac { 1 }{ 2 }\) x PQ x RT
= \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 4 x 6 = 2 x 6
= 12 sq. cm

(ii) Area of ∆PQR = 12 sq. cm
⇒ \(\frac { 1 }{ 2 }\) x PR x QS = 12
⇒ \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 8 x QS = 12
⇒ QS = \(\frac { 12\times 2 }{ 8 }\)
= 3 cm

Question 5
The base of a triangle 8 cm if height of triangle (RBSESolutions.com) is two times of its base. Then find out the area of triangle.
Solution:
Base of triangle = 8 cm
height of triangle = 2 x 8 = 16 cm
RBSE Solutions for Class 7 Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2
Area of triangle
= \(\frac { 1 }{ 2 }\) x Base x Height
= \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 8 x 16
= 4 x 16
= 64 sq. cm

RBSE Solutions

Question 6
ABC is isosceles (RBSESolutions.com) triangle in which AB = AC = 7.6 cm and BC = 9.5 cm (attached fig.) The perpendicular AD from A on side BC is 4 cm. Find area of triangle ABC and measure of perpendicular B BE from B on side AC.
RBSE Solutions for Class 7 Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2
Solution:
In ∆ABC, AB = AC = 7.6 cm
Base BC = 9.5 cm
Height o f triangle AD = 4 cm
Area of ∆ABC = j x Base x Height
= \(\frac { 1 }{ 2 }\) x BC x AD = \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 9.5 x 4
= 9.5 x 2 = 19 sq. cm
In isosceles (RBSESolutions.com) triangle ABC
AC = 7.6 cm and BE = ?
Area of ∆ABC = 19 sq. cm
⇒ \(\frac { 1 }{ 2 }\) x AC x BE = 19
⇒ \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 7.6 x BE = 19
7.6 x BE = 19 x 2
⇒ BE = \(\frac { 38 }{ 7.6 }\) = 5 cm

Question 7
Ratio of base and height of a parallelogram is 5 : 2. If area is 640 sq. cm then (RBSESolutions.com) find base and height
Solution:
According to figure in parallelogram ABCD, Ratio of base BC and height AE is 5 : 2.
Let base of parallelogram = 5x
Height of parallelogram = 2x
Area of parallelogram = 640
RBSE Solutions for Class 7 Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2
⇒ Base x Height = 640
⇒ 5x × 2x = 640
⇒ 10x2 = 640
⇒ x2 = \(\frac { 640 }{ 10 }\)
⇒ x2 = 64 ⇒x = 8
Base of parallelogram = 5x = 5 x 8 = 40 cm
Height of parallelogram = 2x = 2×8=16cm

Question 8
Shyaivi has a rectangular garden of length 95 metre and breadth 80 metre. He (RBSESolutions.com) wants to plant trees by digging 5 metre broad area outside the garden. Find out the area in which he will plant trees.
Solution:
Length of rectangular garden = 95 m
and breadth = 80 m
After digging 5 m wide around it now garden will be PQRS.
RBSE Solutions for Class 7 Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2
Length =95 + 5 + 5 = 105 m
Breadth= 80 + 5 + 5
= 90 m
Area of rectanglular (RBSESolutions.com) garden = Length x Breadth
= 95 x 80 = 7600 sq. m
Area of rectangle PQRS with plantation = Length x Breadth
= 105 x 90 = 9450 sq. m
Area of plantation part
= Area of PQRS – Area of ABCD
= 9450 – 7600
= 1850 sq.m

Question 9
A 2 metre wide path is present to the inner side of (RBSESolutions.com) a square ground of side 60 metre. Find out :
(1) Area of path
(2) Expenditure on cementing the path at the rate of ₹270 per square metre.
Solution:
Side of square shape field = 60m
Area of PQRS = (side)2
= 602 = 60 x 60 = 3600 sq. m
RBSE Solutions for Class 7 Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2
Inside the field 2 m wide path is available.
Therefore a square shape field will be inside (RBSESolutions.com) the field, side of square ABCD = (60 – 2 – 2) = 60 – 4 = 56 m
Area of ABCD = 562
= 56 x 56 = 3136 sq. m
(1) Area of path
= Area of PQRS – area of ABCD
= 3600-3136 = 464 sq.m
(2) Expenditure on 1 square meter cementing
= ₹270
Expenditure of cementing on 464 sq. m
= 464 x 270
= ₹1,25,280

RBSE Solutions

Question 10
Two pathways parallel to the length and breadth have (RBSESolutions.com) been constructed in the Centre of a rectangular park. Whose length is 125 m. and breadth is 95 m. If width of each parthway is 10 metre. Find out:
(i) expenditure on putting soil on the pathway at the rate of ? 80 per square meter.
(ii) area of putting grass excluding the paths.
Solution:
(1) Let A BCD and EFGH are perpendicular path
RBSE Solutions for Class 7 Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2
AB = 125 m
BC = 10 m
∴ Area of ABCD
= 125 x 10
= 1250 sq. m
∴ Again EF = 95 m
and FG = 10 m
∴ Area of EFGH = 95 x 10
= 950 sq. m
PQRS is common area (RBSESolutions.com) in both the paths
∴ Area of PQRS = 10 x 10 = 100 sq. m
Area of both paths = Area of ABCD + Area of EFGH – Area of PQRS
= (1250 + 950 – 100) = (2200 – 100)
= 2100 sq. m
Expenditure on putting soil on 1 m2 = ₹80
Expenditure on putting soil on 2100 sq. m = 2100 x 80 = ₹1,68,000

(2) Area of rectangular park
= 125 x 95 = 11875 sq. m
Area of putting grass = Area of LMNO – Area of both paths
= 11875 – 2100 = 9775 sq. m

We hope the RBSE Solutions for Class 7 Maths Chapter 16 Perimeter and Area Ex 16.2 will help you. If you have any query regarding Rajasthan Board RBSE Class 7 Maths Chapter 16 Perimeter and Area Exercise 16.2, drop a comment below and we will get back to you at the earliest.

Share this:

  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Facebook (Opens in new window)

Related

Filed Under: Class 7

Reader Interactions

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Primary Sidebar

Recent Posts

  • RBSE Class 5 Hindi रचना पत्र लेखन
  • RBSE Solutions for Class 9 Science Chapter 2 पदार्थ की संरचना एवं अणु
  • RBSE Solutions for Class 5 Hindi परिवेशीय सजगता
  • RBSE Solutions for Class 5 Hindi Chapter 14 स्वर्ण नगरी की सैर
  • RBSE Solutions for Class 5 Hindi Chapter 17 चुनाव प्रक्रिया कब, क्या व कैसे?
  • RBSE Class 5 Hindi व्याकरण
  • RBSE Solutions for Class 5 Hindi Chapter 16 दृढ़ निश्चयी सरदार
  • RBSE for Class 5 English Vocabulary One Word
  • RBSE Solutions for Class 5 Environmental Studies Manachitr
  • RBSE Solutions for Class 9 Maths Chapter 1 वैदिक गणित Additional Questions
  • RBSE Class 5 English Vocabulary Road Safety

Footer

RBSE Solutions for Class 12
RBSE Solutions for Class 11
RBSE Solutions for Class 10
RBSE Solutions for Class 9
RBSE Solutions for Class 8
RBSE Solutions for Class 7
RBSE Solutions for Class 6
RBSE Solutions for Class 5
RBSE Solutions for Class 12 Maths
RBSE Solutions for Class 11 Maths
RBSE Solutions for Class 10 Maths
RBSE Solutions for Class 9 Maths
RBSE Solutions for Class 8 Maths
RBSE Solutions for Class 7 Maths
RBSE Solutions for Class 6 Maths
RBSE Solutions for Class 5 Maths
RBSE Class 11 Political Science Notes
RBSE Class 11 Geography Notes
RBSE Class 11 History Notes

Copyright © 2025 RBSE Solutions

 

Loading Comments...